Informacje dla autorów

Przez artykuł w czasopiśmie rozumiemy opracowanie naukowe, minimum 1 arkusz wydawniczy

(około 40 000 znaków typograficznych, łącznie ze spacją). Format MS Word, czcionka Times

New Roman, rozmiar 12, interlinia 1,5 wiersza. Teksty prosimy przysyłać w formie elektronicznej

na adres e -mail redakcji, ewentualnie na płycie CD -ROM wraz z jednym egzemplarzem wydruku w formacie A4 na adres redakcji. Do każdego artykułu należy dołączyć streszczenie autorskie w języku polskim o objętości około 100 wyrazów (około 1000 znaków) oraz przekład tytułu artykułu i streszczenia na język angielski.

Na pierwszej stronie artykułu powinien być umieszczony jedynie tytuł oraz oświadczenie Autora, że tekst przedstawiany redakcji „Przeglądu Biblioterapeutycznego” nie był do tych czas publikowany ani zgłoszony do publikacji gdzie indziej, a także adres do korespondencji (e -mail) wraz z imieniem i nazwiskiem autora.

Tekst artykułu powinien być podzielony na pod rozdziały zaopatrzone w śród tytuły. Tytuły czasopism, wystaw, konferencji, programów i tym podobnych powinny być zapisane w cudzysłowie,

na to miast tytuły publikacji (książek, artykułów) należy wyróżnić kursywą. Przypisy powinny być umieszczone na dole strony i ponumerowane liczbami arabskim. Przypisy te – w wypadku zastosowania przypisów bibliograficznych – można zastąpić odesłaniem do bibliografii – odesłanie w tekście umieszcza się wtedy w nawiasie okrągłym, a opisy bibliograficzne cytowanej literatury przed miotu na leży umieścić na końcu tekstu, w bibliografii, najlepiej w układzie alfabetycznym autorów (według zaleceń podanych w książce M. Antczak i A. Nowackiej, Przypisy. Powołania. Bibliografia załącznikowa. Jak tworzyć i stosować. Podręcznik, Wyd. SBP, Warszawa 2009).

Artykuły są recenzowane zgodnie z zasadami obowiązującymi w czasopismach naukowych.

O przyjęciu do publikacji autorzy informowani będą w ciągu dwóch miesięcy od chwili otrzymania go przez redakcję. Głównymi kryteriami akceptacji artykułu do druku są: zgodność tematu z profilem czasopisma, wartość poznawcza tekstu, jego struktura organizacyjna i komunikatywność języka naukowego.

Procedura Recenzowania

– do oceny każdej publikacji powołuje się, co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji,

– autor lub autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process); w pozostałych przypadkach recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów, przy czym za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem bezpośrednie relacje osobiste (w szczególności pokrewieństwo do drugiego stopnia, związek małżeński), relacje podległości zawodowej lub bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji,

– pisemna recenzja zawiera jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu naukowego do publikacji lub jego odrzucenia,

– nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub numerów wydań czasopisma naukowego nie są ujawniane.

Zabezpieczenie oryginalności artykułów naukowych (zapora ghostwriting)

1. Redakcja Przeglądu Biblioterapeutycznego wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.

2. Redakcja Przeglądu Biblioterapeutycznego przypomina, że „ghostwriting”, „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).

3. Redakcja Przeglądu Biblioterapeutycznego wymaga podania informacji o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).

4. Redakcja Przeglądu Biblioterapeutycznego przypomina, że dokumentuje wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.

Dodaj komentarz